Nifty Corners: Javascript and CSS rounded corners


GÖCEK HAKKINDA

Göcek, kültür ve çevre değerleri bakımından Türkiye`nin en güzel yörelerindendir. Toros dağlarının Akdeniz de bittiği noktada bulunmaktadır.

Mavi yolculuk için önemli bir durak olan Göcek, adaları ve koylarıyla yurt içi ve yurt dışından gelen tüm konuklarına ucuz ve güvenilir bir tatil seçeneği sunmaktadır.

Dalaman havalimanına 18 km uzaklıkta olan Göcek’e ulaşmanız için sizi uçaktan hemen indiğinizde karşılayan transfer firmaları mevcuttur. Fethiye ve Dalaman arasında bulunan Göcek’e karayollarını kullanarak Toros dağlarının güzel manzarası eşliğinde gelebilirsiniz.

Çok sayıda adaların ve birbirinden güzel koyların bulunduğu Göcek`te olmazsa olmazların biri de 12 Ada turları `dır. Bu Mavi yolculuk turuna katılabilmeniz için her gün belli saatlerde günlük tekne turları düzenlenmektedir. Yolculuğun ortalama 9 saat sürdüğü bu günlük gezi teknelerinin uğradığı çoğu koyda yüzme molası verilmektedir. 12 Ada turlarına günlük tekne turlarıyla katılmak dışında; gulet, yelkenli, katamaran, motor yat gibi zevkinize uygun bir tekneyi yacht charter, yachting diye tabir edilen yat kiralama firmalarından temin edebilirsiniz.

Göcek te konaklamak isteyenler için birçok seçenek mevcuttur. Evinizi aratmayacak kadar konforlu, sıcak ve şehir gürültüsünden uzak Göcek; Otel, Apart otel, Butik otel, Butik apart otel ve Pansiyon seçenekleri bakımından oldukça zengin bir tatil beldesidir.

Carfur, Migros, Tansaş,Dia, Bim gibi büyük marketlerinde içinde bulunduğu, aradığınız her şeyi bulabileceğiniz Göcek alış veriş yerlerinde; giyim, gıda, hediyelik eşya, deniz malzemeleri gibi birçok seçeneği oldukça ucuz fiyatlar da bulabilirsiniz.

Kordon boyunca uzanan Göcek restaurant’larında, denizden hafifçe esen meltem rüzgarları eşliğinde yemek yemek tatilinize keyif katacaktır. Göcek’in en çok tercih edilen yiyeceği bölgeye özel Lagos balığıdır. Göcek‘te çeşitli balık ve deniz ürünlerinin bulunduğu balık restoranları, kebapçılar, cafeler gibi hemen hemen tüm yeme-içme firmaları menü fiyatlarını dışarıda tabelada sergiliyorlar.

 

GÖCEK KOYLARI

 

Göcek koyları arasında gezinirken, yer yer Likya dönemi kaya mezarları gözünüzden kaçmayacak. Göbün, sakin bir koy ama günübirlik tur teknelerinin terk ettiği saatlerde. Burada da bir tesis var. Domuz Adası’ nda bir zamanlar yabani domuzlar cirit atarmış. Körfezdeki adaların en büyüğü, Tersane Adası. Mübadelenin ardından terk edilen eski Rum yerleşiminin kalıntıları adada görülüyor. Ayrıca bir tersane ve gözetleme kulesi kalıntıları da var. Burada da bir restoran bulunuyor. Yazın teknelerin doldurduğu Klopatra Hamamı’nda, iskelenin yanında, bir kısmı su altında kalmış bir Bizans manastırının kalıntıları var. Yassıca Adaları ya da Yassıcalar denilen bu yan yana yedi, küçük yassı adada hiçbir tesis yok. Buranın çocuklu aileler tarafından tercih edilmesinin nedeni, bir uçtaki adanın denize doğru uzantısında oluşan kumsal ve doğal, sığ havuz. Burası, bu koylar içindeki tek kum plaj. Yassıcalar’ da, mehtap yakalamak mümkün.

GöcekGöcek’ e 10 dakika mesafedeki Göcek Adası, Göcek’ e en yakin plaj olduğundan, tekne turlarına çıkmak istemeyenlerin tercihi. Sabah saatlerinden aksam üstüne kadar, Göcek sahil bandından dolmuş tekneler, yolcuları bu adaya getirip götürüyorlar. Adada bir tesis var. Koyda kamp yapmak, gölgelik yapan ağaçların altında, özel, sakin köselere çekilmek ve saatlerce kitap okumak mümkün.

Boynuzbükü koyu, dünyada sadece Köyceğiz’ den Fethiye’ye kadar olan bölgede yetişen ve reçinesi birçok hastalıkların tedavisinde kullanılan, Sığla (Günlük) ağaçlarıyla kaplı. Burada, tatlı su ikmali yapan, taze ekmek satan ve restoran hizmeti veren bir tesis bulunuyor. Plajı çakıllı, sörf için uygun olan Kille koyuna arabayla ulaşım var. Göcek - Dalaman yolunun 13. kilometresinden sola sapan toprak yol, yedi kilometre sonra Kille koyuna varıyor.

Göcek TatilÜnlü Bedri Rahmi (Taşyaka) koyu, ressam - sair Bedri Rahmi Eyüboğlu’ nun, bir mavi yolculuğu sırasında, bu koydaki bir kayanın üzerine yaptığı resimden dolayı böyle anılıyor. Ayrıca, Göcek’ e yakin olmasından dolayı da bu güzergâhın en popüler duraklarından. Bu koyda aksam yemeği yemek isteyenlerin, Göcek sahilinden Göcek Adası’ na servisleri olan dolmuş teknelerden tutmaları gerekiyor.

Karadan ulaşılabilen koylardan biri de Sarsala. Dalaman merkezi geçtikten ve Dalaman Havaalanı’na doğru ilerlerken Kapıkargın köyü tabelasından içeri sapıp yaklaşık 12 Kilometre gitmek gerekiyor. 20- 25 dakikalık yolda etkileyici manzaralardan geçeceksiniz. Küçük Sarsala koyuna ise ancak tekneyle ulaşmak mümkün. Kumsal yok. Denize girebileceğiniz bir iskele ile geç saatlere kadar açık, servisi ve yemekleri iyi bir restoran var.

 

GÖCEK

 

Göcek, büyük tatil bölgelerinden farklı olarak sessizliği, küçük bir belde olması yanı sıra muhteşem adaları, koyları, denizin bir havuz gibi güvenli olması açısından dünyanın en önemli bölgeleri arasındadır.

Toros dağlarının Akdeniz de bittiği noktada başlayan huzur dolu Göcek`te, derin bir nefesle çam ormanlarının kokusunu rahatlıkla duyabilirsiniz.

Göcek, Uluslar arası Dalaman havalimanına yalnızca 18 km uzaklıktadır ve Dalaman – Göcek arası seferler yapan transfer araçları sizi hemen uçaktan indiğinizde havalimanında karşılayacaktır.

Göcek tünelinin hemen ardından, denizin maviliğiyle boyanmış, doğanın yeşiline saklanmış bir tatil sizi bekliyor artık. Ve doyabildiğinize çıkartın Göcek ’in tadını.

Günün yorgunluğunu size evinizi aratmayan otel ve pansiyonlarda dinlenerek atabilirsiniz.
• Otel
• Apart Otel
• Butik Otel
• Butik apart otel
• Pansiyon

gibi çeşitli Göcek otellerinden hangisini tercih ederseniz edin ortak özellik Türk misafirperverliğidir.

Göcek’e gelip te Kendinizi en maviye bırakmamak tatiliniz için büyük bir kayıptır. Günlük tekne turlarına katılarak Göcek`in tertemiz havası ve 12 adalarıyla başınızın döndüğünü hissedersiniz. Göcek adasıyla başlayın mavi yolculuğa, Atbükü, Bedri Rahmi, Sarsala, Klopatra hamamı koylarını, Domuz adası, Yassıcalar, Tersane adalarını da ziyaret etmek tatilinizi zenginleştirecektir. Her molada mutlaka Göcek`in tertemiz sularında yüzme fırsatını kaçırmayın.

Göcek`te eğlenmenin birçok yolu vardır. Bir yelkenli tekne kiralayarak muhteşem meltem rüzgârıyla dilediğinizce yelken yaparsınız ve dümende sizin elinizde olur. Gulet, motor yat gibi tekneler kiralayarak başlayacağınız mavi yolculukta siz denizin tadını çıkarırken kaptanınız size rehberlik edebilir. Yüzme, dalma gibi sportif faaliyetlerde de bulunabilirsiniz. Bunların dışında adrenalin isterseniz su kayağı, parasailing ve sörf yaparak zaman geçirebilirsiniz.

Göcek ve çevresinin doğal güzellikleriyle daha da yakınlaşmak isterseniz doğa yürüyüşleri yapabilir. Göcek çevresini gezmek isterseniz Göcek içinde bulunan araç kiralama firmalarından kendinize uygun bir araç kiralayabilir, ya da her saat Göcek - Fethiye arası çalışan Göcek dolmuşlarından yararlanabilirsiniz.

Akşamları, kısa kordon yürüyüşleriyle renklendirebilirsiniz. Bütün kıyı şeridinde vazgeçilmez deniz ürünleri, bölgeye özel sebze ve bitkilerden yapılan organik mezelerin, denizlerden avlanmış günlük Lagos, Orfoz, Çipura, Barbun balıklarının tadına bakabilirsiniz.

Göcek’te içinde ışıl ışıl parlayan cafe ve barlar sayesinde büyüleyici bir manzaranın karşısında içkinizin tadını çıkartabilir. Bir sonraki günün sabahında aynı cafe ve barlarda bir fincan kahve ile güne başlayabilirsiniz.

Gün içinde her türlü ihtiyacınızı Göcek içindeki alışveriş dükkânlarından karşılayabilir, hediyelik eşya dükkânlarından Göcek’i hatırlatacak eşyalar, sevdiklerinize hediyeler de alabilirsiniz.