Kapat

 

CAFE BUNKA ALT KAT MİMARİ

Giriş kapısının üstündeki sundurma, Japon çatı mimarisinde olup , a.hşaptandır. Girişin önünde basit bir japon bahçesi vardır. Küçük taşlar mozaik ve büyükler kayrak tasıdır. (Artık yok. Çünkü şimdi "Dolmuş Durağı"

Giriş kapısının üstündeki sundurma, Japon çatı mimarisinde olup , ahşaptandır. Girişin önünde basit bir japon bahçesi vardır. Küçük taşlar mozaik ve büyükler kayrak tasıdır. (Artık yok. Çünkü şimdi "Dolmuş Durağı"

Cafe Bunka'ya giriş dışardan ve içerden beş basamak aşağıdadır. Girişin sağ tarafı Doma, sol tarafı Tatami odasıdır. Basamakların sağında, geleneksel japon bahçelerinde bulunan çeşme vardır.

Basamakların solunda bulunan mini kütüphanedeki aktüel japon gazete dergilerini okuyup, japon kultur ve mimarisi hakkındaki bilgilerinizi artırabilirsiniz.

Doma odasında içinde Japon balıkların bulunduğu akvaryum, odaya bir başka canlılık katmaktadır.

Doma odasından Tuvalete giden koridor üzerinde, tarihi su sarnıcı bulunmaktadır. (Japon Kültür ve Enformasyon Mekezi, tarihi rum binalarından olup 20. yüzyılın başlarında yapılmıştır.) Hemen koridorun başındaki Getabako, (ayakkabılık) Tatami odasına girmeden önce ayakkabılarınızı koyabilirsiniz. Numarayı almayı unutmayınız !

Dikkat ! ayakkabıyla girilmez ! Sigara içilmez ! Tatami odasının Shooji'den yapılmış (kağıt sürme kapı) kapılarıyla,Tatami'li (hasır) oturma yerleriyle, Tokonoma (japon koşesi) köşesiyle, camların önündeki Bonsai (bodur ağaç) ağaçlarıyla gerçek bir japon odası. Ayaklarınızı masanın altındaki derinliğe uzatarak (Horikotatsu), kendinizi evdeki kadar rahat hissedebilirsiniz. Kışın yerden ısıtma sistemiyle, Tatami odasında oturmanın keyfi bir başka olur.

Tatami odasından Doma'ya bakış. Japon odasındaki ayrıcalığınızı hissedebileceğiniz tek mekan;
Cafe BUNKA